Egle / Priede

skuju dēļi

Taras dēļi

taras dēļis

Sibīrijas lapegle

lapegle

Bērza dēļi

Bērza dēļi

Kokmateriāli.

Kokmateriālu lietaskokus, ko iegūst, izmantojot liela izmēra koksni, tādu kā sijas vai baļķi ar garenvirziena zāģēšanu vai frēzēšanu, kā arī kokmateriālus, kas ir bijuši pakļauti šķērseniskai zāģēšanai un turpmākai apstrādei, pieņemts saukt par zāģmateriāliem.

Zāģmateriālus atkarībā no apstrādes veida klasificē kā apgrieztus un neapgrieztus.

Neapgriezti zāģmateriāli ir daļēji apzāģēti materiāli, kas ir apstrādāti no vienas vai vairākām pusēm. Diezgan bieži tādus materiālus izmanto māju dekoratīvai apdarei un konstrukciju elementu apšūšanai arhitektūras konstrukcijās, griestu apšūšanai un citiem darbiem, kas neprasa zāģmateriālu apstrādi.

Apgrieztiem zāģmateriāliem ir četras apstrādātas puses. Celtniecībā visbiežāk izmanto šo materiāla tipu, kas ļauj izveidot inženierkonstrukcijas, kā arī to nosūta tālākai apstrādei uz ēvelēšanas darbgaldiem, kur no tiem izgatavo galdnieku izstrādājumu.

Mūsdienu koksnes apstrādes tehnoloģija ļauj ražot dažāda veida zāģmateriālus. Ir plašs zāģmateriālu sortiments, kurā ietilpst: dēļi, brusas, līstes, brusas biezumā līdz 300 mm, gulšņi, nomaļi. Katram tādam zāģmateriālam ir savas īpatnības, kas jāņem vērā un jāizmanto.

Dēlis.

Apgriezts zāģmateriāls ar uzdoto biezumu, platumu un garumu. Dēļiem, iegūtiem viena baļķa sazāģēšanas rezultātā pa garenvirziena asi (koka stumbrs), ir dažāda struktūra un kvalitāte. Tos iedala: nomaļi, malējie dēļi, centrālie, serdes dēļi. Centrālos dēļus iegūst, izzāģējot no baļķa centrālās daļas, turklāt, izzāģējot serdi. Galvenā apgriezta dēļa atšķirība no cita izstrādājuma veida – tam nav mizas. Apgrieztu dēļu izgatavošanai izmanto dažādu koku sugu koksni – gan skujkoku, gan arī lapu koku.

Brusas.

Brusu izgatavo no baļķiem ar garenvirziena zāģēšanu. Zāģmateriāli, kuru platums un biezums ir lielāks par simts milimetriem, ir brusas. No brusām latas atšķiras ar izmēriem. Latas šķērsgriezums, kā likums, ir līdz 100 mm, brusām – vairāk. Brusas izmanto celtniecībā, mēbeļu rūpniecībā un galdniecībā. Celtniecībā brusu izmanto gan nesošajās konstrukcijās, balstos, sijās, savienojumos, gan māju sienu, jumta, kāpņu, logu un durvju aiļu izgatavošanai, kā lāgas zem grīdas klājuma un citiem mērķiem. Šis celtniecības materiāls teicami saglabā siltumu un ārēji izskatās ļoti pievilcīgs. To ir radījusi pati daba, un tikai nedaudz ir piestrādājis cilvēks. Brusa ir lielisks materiāls, ko raksturo izturība, stiprība un drošība.

Kokmateriāli
5 (100%) 1 vote